How to calculate the cost per unit when at the grocery store.
I am not a label snob and have learned that the thrill of shopping can be just as great, if not more so, when you find a bargain. – Sophie Kinsella
2x – 4y = 9
Did we scare you?
We know some people are just not number people.
Now, Salvagesista can remember, as a child, being dropped off in the cash register and adding machine department, not the toy department, while my parents shopped.
But not everyone is a cash register playing child.
For those who may not like numbers, we want to reassure you ….finding the lowest cost at the store is not that difficult.
You need to know the term COST PER UNIT~
The cost per unit is just whatever they are measuring the product in. This may be ounces, pounds, etc. I.e. 1.2 cents per ounce. Now you can look at all the price tags and see what is the cheapest per ounce (make sure they are all measuring in ounces…comparing apples to apples).
THE LOWEST PRICE/SALE PRICE IS NOT ALWAYS THE CHEAPEST!
Some grocery stores offer a cost per unit on the price tag. But there are stores who don’t offer it……what’s a person to do?
At a recent discount retailer, we had to do it manually. Easy peasy with your phone.
We were looking for cat food and had a choice between three different sizes.
COST PER UNIT MATH
Here were our choices-
- Package #1 was 2.9lb on SALE for $5.99
- #2 was 5lb for $9.99 (not on sale)
- #3 was 9.8lb for $17.99 (not on sale)
Who was the winner? If you want to find out the cheapest just divide the cost by the pounds.
- Package #1 (sale) came out to $2.06 per lb. (5.99/2.9)
- #2 came out to $1.99 per lb. (9.99/5)
- #3 came out to $1.83 per lb. (17.99/9.8)
The winner was a non-sale item.
Since retailers are trained to get you to buy, we have to be on guard.
They study colors, aroma, sounds, temperature, sizes, etc to get your cash. Bigger, or on sale, is not necessarily your best deal.
The next time your shop, be armed with your phone/calculator to calculate the cost per unit so you can be an informed shopper.
Oh, and sorry for the math test!
MORE POSTS WE THINK YOU WILL ENJOY:
- Bible Verse That Changed Our Finances
- The One Gift I Am Giving Myself
- How to Make Your Own DIY Dryer Balls
Thanks for stopping by today. Our goal is to help make the most with whatever you have by sharing budget-friendly, time-saving, and reusing/DIY ideas for all parts of your home. If you enjoyed this post, we would appreciate a share on any social media: Instagram, Facebook, and Pinterest. Plus, don’t forget to follow us as we share even more ideas on each account.
Leave a Reply